Yapay Zekâ İçerik Üretimi Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın olan yapay zeka uygulamalarının ürettiği içeriklere Yapay Zeka İçerikleri adı verilmektedir. Şimdi bilgileri inceleyin.

 0  49
Yapay Zekâ İçerik Üretimi Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın olan yapay zekâ uygulamalarının ürettiği içeriklere "AI Content" adı verilmektedir. Bu uygulamalar genellikle kullanıcıların soru sorması ve araştırma yapması için hızlı çalışır. Dolayısıyla yapay zekâ tarafından oluşturulan içerik, yazma sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu sistemin artıları eksileri neler diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yapay zekâ içeriği nasıl çalışır?


Kullanıcıların içerik üretmek için ihtiyaç duyduğu metin biçimini, konuları ve anahtar kelimeleri yapay zekada sorgular. AI, veri tabanında arama yaparak konuları kaydetmek için uygun bir şekilde sunar. Bazı araçlar, web aramalarına ve düzenleme araçlarına dayalı bilgileri dahil etmek için mevcut içeriğin üzerinde bir bileşene sahip olabilir. Yani, bir blog gönderisini bir sosyal medya gönderisine veya bir e-posta taslağına dönüştürmek için mevcut içeriği alıp iletişim ortamına uyacak şekilde yeniden biçimlendirebilir. Bu yöntemin en büyük avantajı hızlı olmasıdır. AI içerik uygulamaları, sizin için içerik oluşturmak üzere veri tabanlarını hızla tarayabilir. Sonuç olarak, içerik pazarlama süreci hızlandırılabilir. Ancak bu davranışın bazı dezavantajları da vardır. Özellikle olası intihal sorunu bu dezavantajlardan biridir. İhtiyacı olan içerik pazarlamacıları bu yöntemi kullanmakta tereddüt ediyor.

AI içerik uygulaması ve faydaları


AI içeriği tarafından oluşturulan içerik, içerik pazarlamacıları için asla değersiz değildir. Aksine bu uygulamaların yapılacak olan proje için birer yardımcı olduğu söylenebilir. En büyük avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Verimlilik ve Ölçeklenebilirlik: AI, içeriği insanlardan daha hızlı oluşturur. İstediğiniz herhangi bir metni yazmanız yalnızca birkaç dakika sürebilir. İnsanlar metin oluşturmak için araştırma yaparlar. AI içeriğinin en önemli avantajı budur.
  • Karşılanabilirlik: Kaliteli içerik için yazarlarla çalışmak, makalenin uzunluğuna ve teknik bilgiye bağlı olarak yüksek maliyetler doğurabilir. Buna karşılık, bazı içerik AI uygulamaları ücretsizdir. Özellikle teknik bilgi gerektiren konularda bu uygulamalar oldukça faydalı olabiliyor.
  • SEO'ya katkıda bulunur: AI uygulamaları, içerik oluşturmak için veri tabanındaki binlerce metni sorgular. Bazı AI araçları, SEO için uygun anahtar kelimeleri seçme yeteneğine sahiptir. İçerik, seçtiği anahtar kelimeleri de kullanabilir.
  • Yazar Engelinin Aşılmasına Yardımcı Olur: Yazar engeli, birçok içerik oluşturucu için en büyük engellerden biridir. Bazı yazarlar, çok az bilgi sahibi oldukları konularda içerik üretmekte zorlanabilirler. AI araçları, içerikte hangi noktaların yer alması gerektiğine dair bilgi sağlayarak yazarlara bu konuda rehberlik edebilir.

Tüm bu avantajlar nedeniyle AI içerik uygulamaları, içerik yazarları için iyi bir araçtır. İçerik yazarının ne hakkında yazacağına dair yeni fikirler üretmesine yardımcı olacaktır.

AI Content uygulaması dezavantajları

AI içerik uygulaması tarafından geliştirilen içeriği olduğu gibi alıp web sitesinde kullanmak doğru olmayacaktır. İçerik bir editör tarafından kontrol edilmelidir. Kontrol aşamasında marka tonu, hedef kitle ve SEO uygunluğu kontrol edilmelidir. AI içerik uygulamalarının ürettiği içeriklerin dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

İntihal Sorunu: AI içerik uygulamaları, içerik için veri ve algoritmalar kullanır. AI içerik uygulamaları konuyu aynı kaynaklardan araştırdığı için, yayınlanan materyallerin benzer olacağı sonucuna da varabilir. Bu aynı zamanda arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için engelleyici olabilir.

İçeriğin Değeri Düşebilir: Google, 2022 yılının ağustos ayında ''Faydalı İçerik'' güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ile Google, bir arama motorunun SEO uyumlu ve kullanıcıları memnun eden içerik aradığını belirtti.

Yaratıcılık ve Kişiselleştirme Eksikliği: Yaratıcı içerik, makaleleri daha ilgi çekici hale getirir. İnsanlar bir bağlantı hissettikleri makaleleri paylaşma eğilimindedir. Ancak AI, bir hikâye oluşturmak yerine gerçekleri çizecek duygusal zekaya sahip değil. Çünkü AI, ifadeleri geliştirmek için mevcut veri tabanına güvenir. Bu nedenle, kullanıcıların sorgular için arama amacını anlamaz.

Yeni Fikirler Üretememe: AI araçları, içerik için mevcut verileri kullanır. Bu, yeni fikirler veya orijinal içerik üretemeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle, AI araçları en son trendler ve konular hakkında içerik yazamaz.

AI içerik uygulamaları tarafından oluşturulan içeriğin, AI verimli sonuçlar üretse bile okunması gerekir. AI içeriği yazarlara zaman kazandırsa da AI sıfatları, dokuları ve renkleri tam olarak algılayamaz. Bu nedenle içerik üretimini iyi bilen uzmanların yapay zekâ içeriklerine müdahale etmesi gerekmektedir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dijital Performans Başarının avantajlarını öğrenin ve performans sergilediğiniz ortamlarda zamandan tasarruf edin. Çünkü zaman; Çağımızın en değerli ve yaşamsal faktörlerinden biridir.